lokalita a okolí

Horní PolubnýChalupu najdete v obci Horní Polubný - Kořenov na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Obec leží na protějším svahu krkonošského Harrachova, pod náhorní plošinou Jizerka, kde začínají veškeré turistické, běžkařské a cykloturistické tratě do celých Jizerských hor. Harrachov je pak nástupním místem do rozlehlých a kopcovitějších Krkonoš. Klimatické podmínky zajišťují většinou dostatek sněhu po celé zimní období. Průměrně až 120 dní v roce.

Přehrada Souš a vodopády na říčce Černá Desná

přehrada Souš

leží na říčce Černá Desná a byla dokončena v roce 1915. Má sypanou hráz o výšce 21 m a o délce 364 m. Hladina vody se rozprostírá na ploše okolo 86 ha. Jelikož jde o zásobárnu pitné vody pro oblast Jablonecka, Tanvaldska a Železnobrodska platí zde přísný zákaz koupání a rybaření. Ale výlet do zdejších končin vás rozhodně nezklame, je tu řada příležitostí pro pěší i cyklistické výlety do nádherné krajiny.


Na říčce Černá Desná můžete spatřit několik vodopádů. Zajděte na místo pod přehradou Souš, kterou najdete blízko obce Desná a tam říčku najdete. Řeka tady doslova čaruje, tvoří kaskády a několik metrů dlouhé vodopády. Leží zde i několik Čertových hrnců, o jejichž vznik se postarala zdejší voda v kamenech. Od roku 2000 se sem dostanete po naučné stezce pojmenované Vodopády Černé Desné.

Rašeliniště Jizery

Velká Jizerská louka

Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery najdete na Frýdlantsku, blízko hranic s Polskem. Rezervace o rozloze 202 ha vznikla v roce 1960 a leží v nadmořské výšce 850 m. Vznikla díky rašelinným plochám kolem Jizery. Rašeliniště Jizery naleznete v oblasti na východ od Bílého Potoka, podél toku Jizery a na Velké Jizerské louce.

Neprostupné močály

Vyskytují se tady vrchovištní rašeliniště s meandrujícím tokem řeky Jizery. Roste zde mnoho druhů ohrožených mokřadních rostlin, jalovec zakrslý a bříza pýřitá. Území NPR není přístupné pro veřejnost, protože tudy nevedou žádné turisticky značené trasy a jizerské močály jsou prakticky neprostupné. Návštěva polské strany je však možná a nabídne turistům dostatek poučení a podnětů. Na soutoku Jizery s Jizerkou a na vrcholu Smrku jsou turistické hraniční přechody pro pěší a lyžaře.

Více zde: https://www.region-jizerskehory.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/raseliniste-jizery/

Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády - Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části krkonošského Národního Parku. Mumlavský vodopád se tu s mocným hukotem řítí z více než 7 metrů vysokého a 10 metrů širokého žulového skalního stupně, při jehož úpatí se tvoří zajímavé prohlubně, nazývané obří hrnce nebo také čertova oka. Mumlavské vodopády jsou velmi dobře přístupné, vede kolem nich asfaltová cesta. Obří hrnce jsou po celém toku Mumlavy a v letních měsících jsou skvělou příležitostí k osvěžení.
Mumlavské vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole pro cyklisty, po asfaltové cestě, ale je zde zákaz vjezdu motorových vozidel. Za necelých 30 minut se dostanete k restauraci u hlavního vodopádu. Příjemnou procházkou se lze dostat proti toku Mumlavy k dalším vodopádům. Na fotografování doporučujeme odpolední a časné zapadající sluníčko. Množství vody se mění s ubývajícím sněhem v horách.

naše tipy a odkazy  na výlet

pěšky, kolem nebo autem...

Rozhledna Štěpánka (3,3 km); Jizerka (6km)zoo Liberec (32 km)

Bozkovské jeskyně (20 km)

zámek Frýdlant (52km); Ještěd (48 km); IQ Park (39 km); Aquapark (39 km); Botanická zahrada

Pension u Čápa (1,8 km)

Bobová dráha Harachov (7 km)

Mumlavské vodopády (10,5 km)

Ski areál Rejdice (3,5 km)

Zoo Dvůr Králové (61 km)

Hora Sněžka (67 km)

Přehrada Souš (8 km)